<
KLİMALAR
VRF / VRV SİSTEMLER
OLEFINI HAVA PERDELERİ
HAVA TEMİZLEME CİHAZLARI
MOBİL KLİMALAR
NEM ALMA CİHAZLARI
BACASIZ DAVLUMBAZ
FANLAR
ISITICILAR
JENERATÖRLER

Klimayı Bilinçli Kullanalım.

BİLİNÇLİ KLİMA KULLANIMI

Uzmanlar, “sıcakların en rahatlatıcı çaresi” olarak görülen klimaların neden olduğu hastalıklar konusunda uyarılarda bulunuyorlar.

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi Servisi Sorumlusu Dr. Ümit Kumkumoğlu, klimanın bulunduğu mekandaki konumunun hatalı olması durumunda, boyun, göğüs ve omuza gelen klima akımlarının hastalıklara neden olabileceğini belirtti.

Kumkumoğlu, klimaların yakınında uzun süre durmamak ve klima akımına direkt maruz kalmamak gerektiğini ifade ederek, klimalı mekanlardan güneşli havaya çıkma ya da güneşli havadan birden klimayla soğutulmuş bir alana girmenin insan vücuduna zarar verdiğini kaydetti.

Klimanın neden olduğu rahatsızlıkları önlemek için havayı yavaş yavaş soğutmak gerektiğini ifade eden Kumkumoğlu, klimaların ortamı belirli zaman aralıklarında soğutmak için kullanılması gerektiğini söyledi.

Kumkumoğlu, çok sıcaktan ve çok terliyken klimalı ortama geçmenin vücut ısısını birden bire düşürdüğü için kas ve iskelet ağrılarına neden olduğunu belirterek, “Klimalar doğru kullanıldığı takdirde kimse için sağlık problemi yaratmıyor. Ancak bilinçsiz kullanım özellikle kas romatizması ve kireçlenmesi olanları etkiliyor” diye konuştu.

Klima akımına karşı oturmanın yanlış olduğuna dikkati çeken Kumkumoğlu, özellikle iş yerlerinde çalışanların klima akımına karşı oturmaları halinde sık sık hastalanacaklarını bunun da verim düşüklüğüne neden olacağını söyledi.

ZATÜRREYE NEDEN OLABİLİYOR
İzmir Göğüs Hastalıkları Hastanesinde görevli göğüs uzmanı Dr. Enver Yaldız, vücuda gelen klima akımlarının zatürreye neden olabileceğini belirterek, “Bakım yapılmamış klimalarda çeşitli mikroplar ürüyor, bunları solunum yoluyla alıyoruz bunlar da çeşitli enfeksiyonlara neden oluyor” diye konuştu.

Zatürrenin en önemli nedenlerinden birinin aşırı soğuğa maruz kalmak olduğunu ifade eden Yaldız, terliyken girilen aşırı soğutulmuş mekanların zatürreye neden olduğunu kaydetti.

Yaldız, klimaların bakımlarının sık sık yapılması gerektiği konusunda da uyarılarda bulundu.

Klimaların neden olduğu lejyoner hastalığının bir çeşit zatürre olduğunu ifade eden Yaldız, bu hastalığa neden olan mikropların binaların klima filtrelerine yerleşip kolonize olarak buradan havaya yayıldığını ve solunum yoluyla bulaştığını belirtti.

SOLUNUM YOLLARI AÇISINDAN
Klimaların, ortamdaki nemi kurutarak üst solunum yolu hastalıklarına neden olduğunu ifade eden Doç. Dr. İsmail Özdemir, “Bakımı yapılmayan klimalarda üreyen mikroplar, yaşlılarda ve çocuklarda ölümle sonuçlanan hastalıklara neden olabiliyor” dedi.

Özdemir, klimaların ortamdaki nemi kurutarak burun ve solunum yollarını koruyan mekanizmayı bozduğunu, bunun da çeşitli enfeksiyonlara zemin hazırladığını belirtti.

Klimalarda üreyen mikropların özellikle yaşlı ve çocukları etkilediklerini ifade eden Özdemir, “Yaşlı ve çocukların bünyeleri daha zayıf. Klimaların olumsuzluklarından daha fazla etkilenebiliyorlar. Klimaların sık sık bakımlarını yaptırmak ve derecelerine dikkat etmek gerekiyor” diye konuştu.
r


Diğer Haberler


SİTE HARİTASI
ISITICILAR Infrared Isıtıcılar BACASIZ DAVLUMBAZ MOBİL KLİMALAR Mobil - Bacalı Klimalar Mobil - Split Klimalar Monoblok - Bacalı Klimalar Mobil Klima Nedir? Mobil - Çift Bacalı Klimalar OLEFINI HAVA PERDELERİ Neden OLEFINI ? Isıtıcısız Hava Perdeleri Monoblok Tip Genel Tip Ticari Tip Endüstriyel Tip Isıtıcılı Hava Perdeleri Intellect Mini Tip Monoblok Tip Genel Tip Ticari Tip Endüstriyel Tip Su/Buhar Serpantinli Genel Tip Ticari Tip Endüstriyel Tip Ankastre Uygulama HAVA TEMİZLEME CİHAZLARI Anti Sigara NEM ALMA CİHAZLARI King Post Nem Alıcılar Splendid Portatif Nem Alıcılar Amcor Nem Alıcılar Ev Tipi Endüstriyel Aerial Nem Alıcılar Ev Tipi Nem Alıcılar Sanayi Tipi Nem Alıcılar Yüzme Havuzu Nem Alıcılar FANLAR Aksiyal Tipi Fanlar Kanal Tipi Fan Duvar - Cam - Tavan Tipi Fan Çatı Tipi Fan Salyangoz Tipi Fan JENERATÖRLER Mobil Jeneratörler KLİMALAR FUJITSU KLİMA Duvar Tipi Klimalar Yer/Tavan Tipi Klima Kanallı Tip Klimalar Kaset Tip Klima Inverter Klimalar Mono Inverter Multi Inverter FUJI ELECTRIC KLİMA Duvar Tipi Klimalar Tavan/Duvar Tipi Klima Yer/Tavan Tipi Klima Tavan Tipi Klima Kanallı Tip Klima Kaset Tip Klima Inverter Tip Klimalar Mono Inverter Multi Inverter GENERAL KLİMA Duvar Tipi Split Klimalar Köşe/Duvar Tipi Klimalar Yer/Tavan Tipi Klimalar Duvar Tipi Inverter Klimalar DIAMOND ELECTRIC KLİMA Duvar Tipi Split Klimalar QV II Serisi QV Serisi Digital Seri Orange Serisi Profesyonel Tip Klimalar Salon Tipi Klimalar Kaset Tipi Klimalar Yer/Tavan Tipi Klimalar Paket Tipi Klimalar Kanallı Tip Klimalar VRF / VRV SİSTEMLER FUJITSU VRF SİSTEMLER Fujitsu VRF Hakkında Fujitsu VRF J Serisi Fujitsu VRF V Serisi VRF V Serisi Özellikler VRF V Serisi Kontrol VRF V Serisi Üniteler GENERAL VRF SİSTEMLER General VRF Hakkında General VRF J Serisi General VRF V Serisi VRF V Serisi Özellikler VRF V Serisi Kontrol VRF V Serisi Üniteler

Klimayı Bilinçli Kullanalım.

Soğutma Tekniği.

Klima nedir ?

Hava perdesi nedir ?

Her üfleyen cihaz hava perdesi değildir.

FRRIDO MONO Taşınabilir Mobil Klima
 
 
Perpa Tic.Merk.A Blok Kat:11 No:1584 Okmeydanı / İSTANBUL
Tel: +90 (212) 210 71 21 Fax: +90 (212) 210 71 22 E-mail: info@alize.org